قالب سازی قالب‌های تزریق پلاستیک دایکاست قالب‌گیری تزریقی ریخته‌گری تحت فشار قالب‌گیری تزریقی فلزات تزریق پلاستیک قالب‌های آهنگری قالب‌های برش قالب‌های کشش قالب‌های خم قالب دایکاست تزریق قالب تزریق قالب پلاستیک قالب کششی سنبه و ماتریس طراحی قالب اسکن سه بعدی پرینتر سه بعدی چاپگر سه بعدی طراحی و ساخت قالب طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک قالب های دایکاست ساخت قالب های دایکاست ساخت قالب های بادی ساخت قالب های باکالیتی قالب زاماک قالب زاماک هات رانر قالب باکالیتی هات چمبر زاماک فلزکاران پلیمرها تری دی پرینتر چاپگر سه یعدی قالبسازی طراحی صنعتی قالب سنبه ساخت قالب سنبه ماتریس ساخت قالب فرم ساخت قالب کشش خدمات قالب سازی ساخت قالب باکالیت ساخت قالب صنعتی صنعتی تکنولوژی نوآوری ایده ایده صنعتی قالبسازی صنعتی خم برش کشش PLASTIC 3D PRINTER 3D PRINTER خدمات پرینتر (چاپگر) سه بعدی خدمات پرینتر سه بعدی طراحی و ساخت قالب های دایکاست طراحی و ساخت قالب هات چامبر زاماک HOT CHAMBER MOLD HOT CHAMBER بادی قالب بادی واحد مونتاژ قالب مونتاژ قالب qəlib تصنیع قوالب القوالب الصناعیة قاڵبی دروستکەری قاڵبی طراحی و ساخت قالب های دایکاست آلومینیوم لیست ویدیو های تست و آزمایش قالب ها قاڵبی پلاستیکی tabriz_qalib Plastik_qəlibləmə qəlibləmə kalip cnc plastikmold Plastik_qəlibləməsi qalıb_tikmək molddesign

مقدمه:  

طراحی و ساخت قالبهای تزریق پلاستیک از از جمله فعالیتهای صنعتی می باشد که اقدام به آن نیازمند یک بررسی اصولی و سیستماتیک می باشد که به وسیله آن بتوان در حداقل زمان ممکن با صرف یک هزینه معقول اقدام به طراحی و ساخت قالب نمود. در بیشتر قالبسازی های صنایع کوچک کشور هنوز روش طراحی سنتی حاکم  بوده و با توجه به وجود، سخت افزار و نرم افزارهای حرفه ای در زمینه طراحی و قالب سازی کمتر از آن بهره برداری می شود. رشد روز افزون صنایع در دنیا و ایجاد رقابت شدید در عرصه تولید، لزوم بکار گیری از دانش و فناوری های نوین را در عرصه تجارت جهانی طلب می کند. در این مسیر اگر در خواب غفلت فرو رفته و سعی در کاهش شکاف علمی و تکنولوژیک خود با دانش و فنااوری دنیا نداشته باشیم در آینده ای نزدیک اختلاف موجود به مقدار قابل توجه ای خواهد رسید که امکان جبران آن بسیار سخت می باشد.
صنایع تولیدی صبوری با بکار گیری چهار نرم افزار قدرتمند Mechanical desktop ،Edge cam ، Power mill ، Mold flow  در مراحل مختلف طراحی ، ساخت .و ارزیابی قالب در کنار بکار گیری ماشینهای CNC سعی در کاهش فاصله خود با صنعت روز دنیا در زمبینه ساخت قالب تزریق پلاستیک دارد. کلیه فرایند طراحی و ساخت قالب به وسیله نرم افزارMS Project   در مراحل مختلف کنترل می شود. قالب ساخته شده قبل از آخرین مرحله یعنی آبکاری و سخت کاری، به وسیله دستگاه تست قالب مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. کاربرد سیستماتیک ابزارهای مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک موجب بالا رفتن ضریب اطمینان در طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک شده است که با بکارگیری آن می توان در یک زمان مشخص با صرف هزینه ای بهینه و حداقل وجود ضایعات ممکن قالبهای مورد نظر را ساخت. در این مقاله سعی شده است که مراحل مختلف طراحی و ساخت قالب در صنایع تولیدی صبوری را به تفصیل توضیح داده و مزیتهای روشهای بکار رفته در کارخانه را توضیح داد.
مراحل ساخت قالب در صنایع تولیدی صبوری به شرح ذیل ( نه مرحله) می باشد.

1-   تهیه نقشه، اسناد و مدارک معتبر از مشتری
پس از انجام امکان سنجی مربوطه در مورد وجود تجهیزات و توانایی لازم جهت ساخت قالب در فاز مقدماتی ، در این مرحله بر مبنای قرارداد منعقده با مشتری کلیه اطلاعات مربوط به قطعه مورد قرارداد از قبیل نقشه،  مدارک فنی مربوط به مواد اولیه، محل قرار گیری ، نوع و شرایط کار کرد قطعه، تست ها و موارد کنترل کیفی قطعه((test plan و نیز موارد حائز اهمیت در بکار گیری قطعه بصورت مکتوب از مشتری اخذ گردیده و در پایان این مرحله مشتری و کارخانه در مورد تمام موارد حائز اهمیت به توافق خواهند رسید و هیچ گونه شبهی در این زمینه باقی نخواهد ماند. نمونه ای از اسناد اخذ شده از مشتری به صورت شکل زیر می باشد.   

شکل- 1: نقشه و تست پلن بست موتور ملی

2-   تهیه نقشه سه بعدی (3D) از قطعه مورد قرار داد و اخذ تایید مشتری
در این مرحله با توجه به بررسی نقشه ها، مدارک و نمونه قطعه، با استفاده از نرم افزار    Mechanical Desktop  نقشه های سه بعدی قطعه تهیه شده و پس از بررسی و رفع اشکلات احتمالی  نقشه نهایی به تائیدکتبی مشتری  می رسد.  نمونه ای از نقشه سه بعدی تهیه شده در شکل زیر ملاحظه می شود.

شکل-2 نقشه سه بعدی تهیه شده از قطعه بست موتور ملی

3-   تهیه و ارائه  گانت چارت زمان بندی ساخت قالب 
در این مرحله برای طراحی وساخت قالب و مکانیزمهای مربوط به عملکرد قالب، زمان بندی معینی در نظر گرفته و با استفاده از نرم افزار Ms Project  عملیات کنترل پروژه توسط مدیر قالب سازی انجام گرفته و در زمان معین شده عملیات ساخت قالب انجام می گردد. نمونه ای از کنترل پروژه انجام شده برای یک قالب ساخته شده در شکل زیر ملاحظه می گردد.   

شکل- 3 کنترل پروژه ساخت قالب قطعه بست موتور ملی

4-   طراحی قالب و مکانیزم عملکرد آن
طراحی قالب و تعیین مکانیزم عملکرد آن اساسی ترین مرحله ساخت یک قالب می باشد که دقت نظر و تجربه زیادی را جهت حصول موفقیت طلب می کند. در صنایع تولیدی صبوری این مرحله  توسط مدیر قالب سازی و بر مبنای دانش و تجربه موجود و نمونه های مشابه ساخته شده قبلی انجا��  می گردد.

5-   مدلینگ قالب در کامپیوتر بصورت تفکیکی و کامل
پس از مرحله طراحی قالب با استفاده از نرم افزار Mechanical Desktop  مدلینگ کلیه قسمتهای قالب به صورت تفکیکی و کامل انجام شده و قالب آماده بررسی فرایند تولید قطعه می شود. نمونه ای از مدلینگ قالب بصورتهای تفکیکی و کامل در شکل زیر ملاحظه می شود.  

شکل -4  مدلینگ قالب قطعه بست موتور ملی

6-   تحلیل فرایند تولید قطعه در قالب
در این مرحله پس از مدلینگ قسمتهای مختلف قالب و مونتاژ آن فرایند تولید قطعه و نحوه پرشدن حفره های قالب با استفاده از نرم افزار Mold Flow تجزیه و تحلیل شده و با شبیه سازی شرایط تولید در یک ماشین تزریق پلاستیک کلیه مخاطرات احتمالی از قبیل وجود هوا، تزریق ناقص و توزیع حرارت قسمتهای مختلف قطعه در هنگام تولید توسط نرم افزار مذکور بررسی شده و اصلاح  می شود. نمونه ای از کاربرد نرم افزار Mold Flow در شکل زیر ملاحظه می گردد.

شکل- 5  کاربرد نرم افزار Mold Flow برای مدل سازی فرایند تولید قطعه بست موتور ملی

7-   مرور طراحی، مدل ساخته شده  و مکانیزم های عملکرد قالب در کامپیوتر
آخرین مرحله قبل از ساخت قالب در کارگاه ، مرور طراحی ، مدل های ساخته شده و مکانیزمهای عمل کننده در قالب می باشد. این کار توسط مدیر قالب سازی انجام شده و آخرین اصلاحات احتمالی نیز در قالب لحاظ می گردد.

8-   تهیه فولاد (Material) برای ساخت قالب
به منظور دستیابی به کیفیت بالا و دوام عملکرد قالب از فولاد های دارای شناسنامه و مناسب قالبهای تزریق پلاستیک استفاده می شود. فولادهای 2312  و 718 از جمله فولادهای سردکار  آلیاژی          می باشند که از سختی مناسبی برخوردار بوده  و علاوه بر خوش تراشی از قابلیت پولیش کاری بالا مناسبی برخوردار می باشند. این نوع فولادها به واسطه آبکاری رفت و برگشتی که دارند بعد از ساخت قالب، بغیر  از آبکاری های ضد سایشی و گرم  نیازی به آبکاری سخت ندارند.

9-   ساخت قسمتهای مختلف قالب  با CNC
تمام مراحل ساخت قسمتهای مختلف  قالب و مدلهای مربوط به عملیات اسپارک با کمک نرم افزار های Edge Cam و Power Mill  توسط دستگاه CNC انجام می شود. کاربرد مجموعه ذکر شده علاوه بر افزایش قابل توجه سرعت ماشینکاری، موجب کنترل بسیار دقیق ساخت و حدف خطاهای احتمالی و اپراتوری می شود.علاوه بر آن بدون استفاده از نرم افزارها و سیستم فوق امکان ساخت قالبهای پیچیده وجود ندارد. نمونه ای از ماشین کاری در حال انجام توسط CNC در شکل زیر ملاحظه می گردد.

شکل 6-  نمونه ای از ماشین کاری توسط CNC برای قالب قطعه بست موتور ملی

10-      مراحل تکمیلی ساخت قالب در کارگاه
مرحله بعدی انجام عملیات تکمیلی نظیر اسپارک کاری قالب درحال ساخت می باشد که فعالیتهای فوق توسط ماشین ابزارهای متداول در صنعت توسط اپراتورهای ماشینکار انجام می گردد. نمونه ای از اسپارک کاری را در شکل زیر ملاحظه می کنید.

شکل-7  عملیات اسپارک قالب قطعه بست موتور ملی

11-      تست قالب ساخته شده به وسیله دستگاه تست قالب
پس از ساخت و مونتاژ قسمتهای مختلف قالب به منظور اطمینان از آب بندی مناسب قالب از دستگاه تست قالب (شکل زیر)  استفاده می شود و با استفاده از جریان پارافین کنترلهای لازم قسمتهای سمبه و ماتریس انجام شده و آب بندی ها کنترل می شود. لازم بذکر است دستگاه مذکور به تعداد خیلی محدود در صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

شکل-8 دستگاه تست قالب در حال کار 

12-      آبکاری و سخت کاری های نهایی قالب
آخرین مرحله ساخت قالب مرحله آبکاری و سخت کاری های مربوط به قسمتهای متحرک قالب     می باشد که این مرحله پس از تولید آزمایشی و تائید کتبی مشتری انجام خواهد شد.
در مجموع  مزیت های ملاحظه شده در طراحی و ساخت قالب های تزریق پلاستیک در صنایع تولیدی صبوری نسبت به شرکتهای همکاربه شرح زیر ملاحظه می شود:

1-   تحت کنترل بودن دقیق تمامی مراحل طراحی وساخت قالب.
2-   وجود سیستم مهندسی در اخذ، ثبت و نگهداری نقشه ها ومدارک مشتری.
3-   تهیه مدارک فنی ونقشه های ساخت برای قطعه و قالبهای مورد قرارداد جهت کنترل بهتر قالب و سهولت تعمیرات احتمالی.
4-  بکارگیری چهار نرم افزار در طراحی ، مدلینگ، ساخت و شیبه سازی فرایند تولید قطعه در قالب به منظورحذف ضایعات احتمالی و کاهش زمان ساخت قالب.
5-   بکار گیری فولاد های شناسنامه دار مخصوص قالب های تزریق پلاستیک جهت ساخت قالب.
6-   بررسی آب بندی قالب های ساخته شده با دستگاه تست قالب.
7-   کاهش قابل ملاحظه طراحی و ساخت قالب به حداقل زمان ممکن.


 

#قالب_سازی

#قالبسازی

#قالبسازی_قالب_پلاستیک

#قالبسازی_دایکاست 

#قالبسازی_پلاستیک_بادی

#прессформыназаказ #прессформа #прессформыдлялитьяподдавлением #прессформыподзаказ #прессформаназаказ #производстводеталей #производствопрессформ #серийноепроизводство #изготовлениепрессформ #изготовлениеформ #изделияизпластика #изделияизпластмассы #инструментальноепроизводство #литейнаяоснастка #литейноепроизводство #пластикформ #выдув #бутылка #тара#багира #новосибирск #преформа #пэтпреформа #преформа #бутылка #колпачки #выдув #багира #новосибирск #производство #розлив #напитки #хранение #bericap #прессформа #бутылка #пэтбутылка #выдув #новосибирск #багира #plasticform #производствороссия #cncmachining #cncmillingmachine #autodesk #solidcam #powermill #cnc #cad #cam #machinist #instamachinist #love #machining #machining #machiningcenter #machiningporn #machininglife #precisionmachining #machiningart #instamachining #custommachining #highspeedmachining #3dmachining #metalmachining #verticalmachiningcenter #cncmachining #injectionmolding #pprfittings #pprc #fitting #mold #molding #cnc #mouldmaking #mould #plastik #plastikkalıp #plastic #plasticmold #plasticmolding #mold #molding #cnc #cncmachining #injectionmolding #pprfittings #pprc #fitting #mold #molding #cnc #mouldmaking #mould #cncmachining #cadcam #plasticenjectionmold #molding #cadcam #IML #MOLDING #OTOMOTIV #BEYAZEŞYA #MEDICAL #MUTFAKEŞYA #ELEKTRİK #MOBİLYA #AKSESUAR #ÜRÜN #TASARIMI #TERSİNEMÜHENDİSLİK #lnjection #plastic #factory #mould #mouldings #injectionmolding #metal #PLASTİK #SACMETAL #KALIPCILIGI #endüstriyeltasarımcı #endüstiyeltasarimcim #tasarımcı #model #modeltasarım #modeltasarim #tasarimci #kalıptasarımcı #kaliptasarimci #İndustrialDesignExpert #kalipdanismani #kalıpdanısmanim #tasarim #tasarim #kalıptasarım #ürüntasarım #endüstriyeltasarım #endüstriyeltasarım #tasarımınböylesi #mold #plasticmold #Industrial #Designer #İndustrialdesigner #İndustrialDesignExpert #Şişirme #kalıpları #blowmolding #Vakumkaliplari #termoform #molding #Şişirme #doldurma #muhurleme #makinakalıpları #blow_fill_seal #botterpack #rommelag #plastik #kalip #cnc #plastikmold #solidworks #Plastik_qəlibləməsi #Plastik #qəlibləmə #Plastik_qəlibləmə #enjeksiyon #sənaye_qalıb #tasarım #qalıb #qalıb_tasarimi #enjeksiyon_qalib #Plastik_qəlib #qalıb_tikmək #LED #TABRIZ #tabriz_qalib #tabriz_sanat #adlin_sanat_tabriz #adlinsanat #adlin #sanat 

#قالب_سازی #پلاستیک #دایکاست #بادی #پره #صنعتی  #پلیمری #پزشکی  #طبی  #بیومدیکال #اسباب_بازی #چرخ_دنده #چرخدنده  #گلدان#دبه #سطل #ماست  #خودکار  #تبلیغاتی #سنبه  #ماتریس  #خم  #برش  #فورج #اسکنر #سه #بعدی #مهندسی #معکوس #قطعات  #کولرآبی #کولرگازی #درب #درپوش #ظرف #شامپو #نرمکننده #مایع #ظرف #شویی #شونده #ظروف  #شیمیایی #شیشه  #پاککن #سطل #زباله #نظافتی #بهداشتی #لیوان #فنجان #پارچ #پروژکتور #نورافکن  #ال_ای_دی #ظرف_ادویه  #ظرف_نمکدان #قاشق #چنگال #خاک_انداز  #جارو  #پمپ #دارو #درپوش  #دارویی #شکلات #شیرینی #سیم_سیار #محافظ  #ولتاژ  #برق  #یخچال  #تلویزیون #سوکت #برقی  #کلید #پریز  #ساختمانی #دوشاخه #بشفاب  #دیس  #پلاستیکی #کیک #شانه_تخم  #مرغ  #پرندگان #ظرف  #بسته_بندی  #دستمال_مرطوب  #دئودورانت  #مام  #ضدعرق  #پماد  #کرم  #پودر  #آرایشی #رژ_لب  #برق_لب  #صابون_مایع  #تجهیزات_مرغداری  #بسته_بندی_عسل #قالبسازی_دایکاست_آلومینیوم #قالبسازی_هاتچمبر  #لبنیات  #قالب_لبنی  #فواره  #آبپاش_پلاستیکی  #بدنه_حباب_لامپ #ال_ای_دی #ظروف_ای_ام_ال #روشنایی #یراق_آلات #دستگیره  #لولا  #قطعات_مبلمان  #بادی #پت #بطری #غذایی #علایم_راهنمایی  #تجهیزات_کنترل_ترافیک  #بسته_بندی_سس  #ظرف_کچاپ #سیفون  #فلاش_تانک  #دستگاه_تصویه_آب #تصویه_آب  #اتصالات_فاضلاب #قاب  #چهارچوب_آینه #ست_حمام  #ست_روشویی #قالبسازی_کولر_هوا  #قالب_کولر_هوا  #قالب_کولر  #تخم_مرغ_شانس  #شانه_پلاستیک_تخم_مرغ  #ظرف_قرص #ظرف_دارو #کیت_آزمایشگاه  #کیت_تشخیص #دایکاست #قالب #تبریز #ساخت #صنعت #پلیمر #طراحی #آبکاری #فولاد #آهن #پلاستیک #بدنه_لباسشویی #بدنه_جاروبرقی #بدنه_کولر #بدنه #آدلین #آدلین_صنعت #ساخت #ساخت_تولید #هاترانر #قطعه #قطعه_سازی #نواوری #سرمایه_گذاری #تراکتور #تراکتورسازی #ماشین_سازی #کارخانه #ماشین_آلات #توسغه #قطعات_مخابراتی #قطعات_برقی #قطعات_صنعتی #طراحی_صنعتی #مهندسی #مهندسی_ساخت #ساخت_تولید #قالبسازی_پلاستیک_پره_صنعتی_پلیمری #قالبسازی_پلاستیک_پزشک_طبی_بیومدیکال #قالبسازی_پلاستیک_اسباب_بازی

#قالبسازی_پلاستیک_چرخ_دنده_صنعتی_پلیمری

#قالبسازی_پلاستیک_گلدان_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_دبه_سطل_ماست #قالبسازی_پلاستیک_خودکار_تبلیغاتی 

#قالبسازی_سنبه_ماتریس_خم_برش_فورج

#اسکنر_سه_بعدی_مهندسی_معکوس_قطعات

#قالبسازی_کولرآبی_کولرگازی #قالبسازی_پلاستیک_درب_درپوش_ظرف_شامپو_نرم_کننده #قالبسازی_پلاستیک_درب_درپوش_مایع_ظرف_شویی_شونده 

#قالبسازی_پلاستیک_درب_درپوش_ظرف_شیمیایی_صنعتی 

#قالبسازی_پلاستیک_اسپری_مایع_شیشه_پاککن #قالبسازی_پلاستیک_سطل_زباله_خانگی #قالبسازی_پلاستیک_سطل_زباله_بزرگ 

#قالبسازی_پلاستیک_سطل_نظافتی_بهداشتی 

#قالبسازی_پلاستیک_لیوان_فنجان_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_پارچ_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_آرایشی_بهداشتی 

#قالبسازی_پروژکتور_نورافکن_ال_ای_دی#قالبسازی_پلاستیک_ظرف_ادویه_نمکدان 

#قالبسازی_پلاستیک_قاشق_چنگال_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_خاک_انداز_جارو_پمپ_دستی #قالبسازی_پلاستیک_گالن_دبه

#قالبسازی_پلاستیک_ظروف_بسته_بندی_دارو_درپوش_دارویی 

#قالبسازی_پلاستیک_ظرف_بسته_بندی_شکلات_شیرینی #قالبسازی_پلاستیک_درب_درپوش_پلاستیکی

#قالبسازی_پلاستیک_سیم_سیار_محافظ_ولتاژ_برق_یخچال_تلویزیون 

#قالبسازی_پلاستیک_سوکت_برقی_کلید_پریز_ساختمانی_صنعتی 

#قالبسازی_پلاستیک_دوشاخه_پریز_برق #قالبسازی_پلاستیک_جعبه_تقسیم_جعبه_فیوز_برق 

#قالبسازی_پلاستیک_بشفاب_دیس_پلاستیکی_کیک_شیرینی

#قالبسازی_پلاستیک_شانه_تخم_مرغ_پرندگان#قالبسازی_پلاستیک_درب_ظرف_بسته_بندی_دستمال_مرطوب

#قالبسازی_پلاستیک_ظرف_دئودورانت_مام_ضدعرق 

#قالبسازی_پلاستیک_ظرف_پماد_کرم_پودر_آرایشی 

#قالبسازی_پلاستیک_رژ_لب_برق_لب_آرایشی#قالبسازی_پلاستیک_پمپ_پلاستیکی_صابون_مایع

#قالبسازی_پلاستیک_تجهیزات_آبیاری_قطره_ای 

#قالبسازی_پلاستیک_گلدان_شهری_میادین

#قالبسازی_پلاستیک_قطعات_مرغداری_تجهیزات_مرغداری #تولید_قطعات_پلاستیکی #تولید_قطعات_آلومینیومی_دایکاست 

#قالبسازی_سنبه_ماتریس_خم_برش_کشش#قالبسازی_پلاستیک_ظرف_بسته_بندی_عسل 

#قالبسازی_دایکاست_آلومینیوم#قالبسازی_هاتچمبر #قالبسازی_پلاستیک_ظروف_بسنه_بندی_لبنیات_قالب_لبنی 

#قالبسازی_پلاستیک_فواره_آبپاش_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_بدنه_حباب_لامپ_ال_ای_دی_LED

#قالبسازی_پلاستیک_ظروف_ای_ام_ال #قالبسازی_پلاستیک_نور_افکن_ال_ای_دی_روشنایی

#قالبسازی_پلاستیک_یراق_آلات_دستگیره_لولا_قطعات_مبلمان_کمد #قالبسازی_بادی_پت_بطری_غذایی_بهداشتی 

#قالبسازی_پلاستیک_علایم_قطعات_تجهیزات_کنترل_ترافیک_راهنمایی #قالبسازی_پلاستیک_ظروف_بسته_بندی_سس_کچاپ

#قالبسازی_پلاستیک_خودکار_تبلیغاتی_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_سیفون_فلاش_تانک 

#قالبسازی_پلاستیک_قطعات_دستگاه_تصویه_آب #قالبسازی_پلاستیک_اتصالات_پلاستیکی_فاضلاب

#قالبسازی_پلاستیک_قاب_چهارچوب_آینه_حمام_ست_روشویی #قالبسازی_کولر_هوا#قالبسازی_پلاستیک_تخم_مرغ_شانس_شکلاتی 

#قالبسازی_پلاستیک_شانه_پلاستیک_تخم_مرغ #قالبسازی_پلاستیک_ظرف_دارو_قرص#قالبسازی_پلاستیک_لیوان_دربدار_آیس_پک 

#قالبسازی_پلاستیک_جعبه_باکس_پلاستیکی #قالبسازی_پلاستیک_کیت_آزمایشگاه_تشخیص #ساخت_قالب_پلاستیک_گالن 

 

  • small-slides0.jpg
  • small-slides1.jpg
  • small-slides2.jpg
  • small-slides3.jpg